KONST / Litografier / Litografi 7437033
*
nr 743 7033
Peter Dahl
(1934-2019), Sverige
Litografi, Peter Dahl (f. 1934), sign, ur Fradmans epistlar, bladets mått: 43x30
Peter Dahl, svensk målare född 1934, död 2019.
Följerätt
Utrop:
1.000 kr
Såld:
1.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 februari 2012
kl 19:10:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
23/2 14:23:29
1
1.200 kr
27/2 17:35:07
2
800 kr
27/2 17:35:24
2
1.100 kr
27/2 19:07:06
2
Vinnande bud
- Tema
27 feb
Grafik
På tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.
Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fradmans epistlar grafik litografi litografier peter dahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6065 Litografier
2 st, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerade e..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:59
*
Peter Dahl
Peter Dahl, svensk målare född 1934, död 2019.
Läs mer om Grafik
nr 743 7033
Peter Dahl
(1934-2019), Sverige
Litografi, Peter Dahl (f. 1934), sign, ur Fradmans epistlar, bladets mått: 43x30
Peter Dahl, svensk målare född 1934, död 2019.
Följerätt | |
---|---|
Utrop: | 1.000 kr |
Såld: | 1.300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 februari 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
23/2 14:23:29 | 1 | 1.200 kr |
27/2 17:35:07 | 2 | 800 kr |
27/2 17:35:24 | 2 | 1.100 kr |
27/2 19:07:06 | 2 | Vinnande bud |
- Tema
27 feb
Grafik
PÃ¥ tema grafik i februari har vi litografier, etsningar med mera av Anders Zorn, Roberto Matta, Lage Lindell, Bengt Lindström, Carl Fredrik Reuterswärd och Roland Svensson med flera.Läs mer om Grafik
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Peter Dahl (f. 1934)
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
Svensk konstnär med norskt ursprung, född 1934 i Oslo. Familjen emigrerade i februari 1939 till Sverige (Bromma).
Signe Persson-Melin (f. 1925)
Keramiker och glaskonstnär. 1978-1985 knuten till Rörstrand. Står bl a bakom serviserna Primeur och À la carte.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: fradmans epistlar grafik litografi litografier peter dahl svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
6065 Litografier
2 st, Peter Dahl (1934-2019), Sverige. Signerade e..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
6 maj kl 18:59